هایفوتراپی غبغب

مزایا و هزینه هایفوتراپی غبغب

همان طور که می دانید با افزایش سن پوست صورت و بدن دچار شلی و افتادگی شده و می تواند چهره افراد را پیرتر از سن واقعی آن ها نشان دهد. به همین علت در چند دهه گذشته روش های مختلف پزشکی و زیبایی به منظور رفع شلی پوست به وجود آمده است. یکی از این روش های زیبایی-درمانی نسبتا جدید که برای رفع افتادگی پوست به کار گرفته می شود، هایفوتراپی (HIFU) است. برخی از پزشکان و متخصصان پوست روش هایفو را جایگزین غیرتهاجمی و بدون درد برای لیفت صورت می‌دانند. به منظور آشنایی با نحوه انجام، مزایا و عوارض هایفوتراپی غبغب تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی یا HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) یک درمان سرپایی و کم تهاجمی است که در این روش از انرژی اولتراسوند برای تحریک تولید کلاژن استفاده می‌کنند. هایفوتراپی بیشتر برای درمان تومورها شناخته شده بود، اما  اولین گزارش از HIFU برای استفاده زیبایی شناختی در سال 2008 رخ داد که ثابت می کرد این روش منجر به سفت‌ تر شدن پوست می‌ شود. سپس در سال 2009 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA ) به عنوان روشی برای لیفت ابرو مورد تایید قرار گرفت.  این دستگاه همچنین در سال 2014 توسط FDA برای بهبود و ترمیم خطوط و چین و چروک بالای سینه و خط گردن تائید شد.

در این فناوری از امواج اولتراسوند برای گرم کردن بافت پوست استفاده می شود. در نتیجه این گرما تولید کلاژن در لایه های SMAS پوست تحریک کرده و باعث کاهش چین و چروک، لیفت پوست و از بین بردن افتادگی پوست می شود. علاوه بر این، امواج اولتراسوند بافت های چربی را هدف قرار داده و سبب لاغری در نواحی به کار گرفته شده، می شوند.

مزایای هایفوتراپی

طبق گفته انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا (ASAPS)، هایفوتراپی و سایر جایگزین‌های غیرجراحی برای لیفت صورت طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی داشته‌اند.  در کل، انجام امور غیر جراحی 64.8 درصد بین سال‌ های 2012 و 2017 افزایش یافته است. هایفوتراپی مزایای زیبایی شناختی زیادی دارد که عبارتند از:

 • کاهش چین و چروک
 • جوانسازی پوست
 • رفع خطوط خط اخم و خط لبخند
 • سفت کردن پوست
 • بهبود حالت کشسانی و خاصیت ارتجاعی پوست
 • کمک به رفع افتادگی گردن
 • لیفت گونه ها، ابروها و پلک ها
 • رفع افتادگی غبغب
 • صاف کردن پوست
 • کاهش چربی و لاغری موضعی (در نواحی شکم، پهلو، ران و بازو)

نتایج حاصل از هایفوتراپی بسیار امیدبخش است، به طوری که یک مطالعه در سال 2017 که شامل 32 نفر آزمایش شونده بود، نشان داد که هایفوتراپی به طور قابل توجهی خاصیت ارتجاعی پوست گونه ها، پایین شکم و ران ها را پس از 12 هفته بهبود می بخشد. در یک مطالعه بزرگتر روی 93 نفر، 66 درصد از افرادی که تحت درمان با هایفوتراپی قرار گرفتند، بعد از 90 روز بهبودی در ظاهر صورت و گردن خود احساس کردند.

شواهد و پژوهش های بیشتری در حال انجام است تا اثرات و ماندگاری این روش ارزیابی شود. تاکنون مشخص شده است که هایفوتراپی یک درمان امیدوارکننده و اثربخش است که می تواند جایگزین لیفت صورت شود، به خصوص در افراد جوان تر که نمی خواهند خطرات، عوارض جانبی و روند بهبودی و نقاهت مرتبط با جراحی را داشته باشند.

هایفوتراپی غبغب

همان طور که اشاره شد، هایفوتراپی (HIFU) یک روش درمانی نوین است که به بیماران این امکان را می دهد تا بدون جراحی، از نتایج لیفت صورت بهره مند شوند.  هایفوتراپی از پرتوهای دقیق انرژی اولتراسوند برای سفت کردن بافت های همبند پوست استفاده می کند و در نتیجه پوست را لیفت می کند.  با گرم شدن و تحریک فیبرهای کلاژن موجود، بافت پوست ضخیم می شود و در نتیجه پوست سفت و لیفت می شود.  هایفوتراپی همچنین برای پیشگیری از افزایش سن و معکوس کردن روند افتادگی غبغب موثر است.  تولید کلاژن در انسان با افزایش سن شروع به کند شدن می کند و الاستیسیته پوست کم تراکم می شوند.  درمان از طریق هایفوتراپی می تواند تولید کلاژن را با تحریک تولید کلاژن پوستی افزایش دهد. این امر منجر به ایجاد رفع افتادگی غبغب و بهبود ظاهر فک شود.

 افتادگی غبغب را با Ensoul Q+ درمان کنید

نسل بعدی هایفو فناوری Ensoul Q+   است که برای بیماران با پوست افتاده بسیار اثر بخش است.  این فناوری به صورت بالینی آزمایش شده است و ثابت شده است که به طور موثری باعث سفت کردن و لیفت غبغب است.  این روش ممکن است بعد از درمان باعث قرمزی خفیف شود، اما پس از چند ساعت فروکش می کند.

هایفوتراپی غبغب برای چه کسانی مناسب نیست؟

هایفوتراپی یک روش کم تهاجهمی، بی خطر و ایمن است، اما ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد. افرادی که روش هایفوتراپی به آن ها توصیه نمی شود، عبارتند از:

 • زنان که باردار یا شیرده هستند.
 • افرادی که در ناحیه درمان (غبغب) جوش فعال، عفونت، زخم یا زگیل دارند.
 • اشخاصی که کمتر از 6 ماه تزریق ژل یا بوتاکس داشته اند.
 • افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند.
 • اشخاصی که پروتز فلزی یا استنت قلبى دارند.
 • افرادی که در ناحیه غبغب، جای بخیه یا جراحی قدیمی دارند.

لازم به ذکر است که این روش برای افرادی که دچار افتادگی شدید پوست هستند، موثر نخواهد بود. به همین علت به افرادی که به واسطه سن بالا پوست بیش از حد شل و افتاه ای دارند، توصیه می شود از روش های دیگر برای از بین بردن غبغب استفاده کنند.

برای رفع افتادگی غبغب به چند جلسه هایفوتراپی نیاز است؟

تعداد جلسات هایفوتراپی به میزان افتادگی پوست و تشخیص قطعی پزشک نیازمند است، اما به طور متوسط یک تا سه جلسه هایفوتراپی می تواند موثر باشد.

دوره نقاهت و ماندگاری هایفوتراپی غبغب

هایفوتراپی یک روش سرپایی، بدون درد و خونریزی محسوب می شود که نیازی به استراحت مطلق یا مراقبت های خاص ندارد. در حقیقت، بیمار بلافاصله پس از درمان می تواند به فعالیت عادی خود ادامه دهد. ماندگاری هایفو نیز به عوامل متعددی مانند سن، میزان آسیب و افتادگی پوست، مراقبت از پوست و تغذیه شخص بستگی دارد. اگرچه هایفوتراپی یک روش موثر برای لیفت پوست صورت و گردن به شمار می رود، اما  افزایش سن یک امر اجتناب ناپذیر است که می تواند سبب افتادگی و شل شدن مجدد پوست صورت و غبغب گردد. در نتیجه ماندگاری این روش به مراقبت های پوستی و توجه به سبک زندگی دارد تا علائم پیری به تاخیر بیفتد.

عوارض هایفوتراپی غبغب چیست؟

چندین آزمایش بالینی کوچک نشان داده اند که هایفوتراپی برای لیفت صورت و رفع چین و چروک ایمن و موثر است.  افراد توانستند نتایج را در چند ماه پس از درمان، بدون بروز خطرات و عوارض مرتبط با جراحی مشاهده کنند. این روش به نسبت عمل های جراحی و تهاجمی عوارض جانبی هایفوتراپی جزئی و موقتی  دارد که چند ساعت پس از درمان برطرف می شود. برای مثال قرمزی، تورم، گرگرفتگی، احساس گزگز یا خواب رفتگی در ناحیه درمان رخ می دهد که معمولا در عرض چند ساعت از بین می‌رود. همچنین، این روش با درد و خونریزی همراه نیست و تنها برخی افراد دردهای خفیف و کوتاه مدت را تجربه می کنند. در حالی که این روش برای جوانسازی کلی صورت، لیفتینگ، سفت کردن و کانتورینگ بدن نیز استفاده می شود و هیچ عوارض جانبی جدی ندارد، اما انجام غیر اصولی آن اثربخشی قابل ملاحظه ای را ایجاد نمی کند.

هزینه هایفوتراپی غبغب

به طور کلی هزینه هایفوتراپی در افراد باتوجه به میزان افتادگی پوست و لایه های چربی زیر پوست متفاوت است. برای مثال هرچه میزان شلی و افتادگی پوست کمتر باشد، تعداد جلسات هایفو نیز کاهش یافته و هزینه کمتر خواهد شد. همچنین، هزینه هایفوتراپی یک ناحیه مانند غبغب کمتر از هایفوتراپی چند ناحیه از صورت خواهد بود. علاوه برموارد ذکر شده، دستمزد پزشک و محل انجام درمان (مطب، کلینیک یا بیمارستان) در تعیین هزینه نهایی تاثیرگذار است. در هر حال، هزینه هایفوتراپی به نسبت روش های دیگر مانند مانند لیپوساکشن، جراحی و لیفت صورت با نخ کمتر خواهد بود.

کلام آخر

با افزایش سن پوست زیر چانه شل شده و چربی های اضافه زیر گردن سبب ایجاد غبغب می شود. خوشبختانه هایفوتراپی یک روش پیشرفته، موثر، ایمن و ایده آل برای رفع غبغب است که می تواند به سفت شدن پوست این نواحی کمک کند. هایفوتراپی غبغب علاوه بررفع افتادگی و شلی پوست می تواند با تحریک تولید کلاژن سبب جوانسازی و زیبایی صورت شود. در پایان باید به این نکته اشاره کنم که اگرچه روش هایفو بسیار ایمن و کم خطر است، اما تخصص و مهارت پزشک اهمیت بسزایی دارد. بنابراین، برای کاهش خطرات احتمالی و همچنین ماندگاری طولانی مدت این روش به بهترین متخصص پوست و مو در تهران مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *