مراقبت بعد از بوتاکس

مهم ترین نکات مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس

با پا گذاشتن به سنین بالاتر و نمایان شدن چین و چروک ها افراد به دنبال راه چاره ای برای رفع چین و چروک صورت می باشند. یکی از روش های رفع چین و چروک و شادابی و جوانی پوست صورت تزریق بوتاکس می باشد. بعد از زتیرق بوتاکس به صورت و یا بدن باید نکات مراقبت بعد از تزریق بوتاکس رعایت شود. در ادامه این مقاله می خواهیم به مراقبتهای بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم، درمان ورم صورت بعد از بوتاکس و … بپردازیم. با ما همراه باشید.

مراقبت بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

بوتاکس در حقیقت یک سم است که توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می شود. در میزان غلظت بالا این ماده باعث فلج عضلانی می شود که اصطلاحا به آن بوتولیسم گفته می شود. عملکرد بوتاکس به این صورت است که با مسدود کردن انقباض عضلانی باعث عدم حرکت عضلات می شود در نتیجه آن رفع چین و چروک اتفاق می افتد. برای تزریق بوتاکس باید به پزشک آموزش دیده و با تجربه مراجعه کنید چرا که تزریق اشتباه این ماده ممکن است شامل عوارض بوتاکس شود. البته مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در ماندگاری و کیفیت آن نیز موثر است.

شستن صورت بعد از بوتاکس 

یکی از مهم ترین مراقبت بعد از بوتاکس نحوه شستشوی صورت می باشد. برای شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس پیشانی و دیگر قسمت های صورت به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • دمای آب نباید خیلی زیاد باشد
  • نوع شوینده اهمیت دارد
  • با فشار آب کم و ملایم صورت خود را بشویید
  • نحوه حرکت دست ها باید به صورت دورانی باشد
  • و…

ورزش بعد از بوتاکس 

یکی از سوالاتی که برای افرادی که تزریق بوتاکس انجام داده اند ممکن است وجود داشته باشد این است که تا چه مدت بعد از تزریق بوتاکس می توانم ورزش و فعالیت بدنی داشته باشم؟ هنگامی که تزریق بوتاکس انجام می دهید پزشک شما برای مراقبت بعد از بوتاکس توصیه می کند که تا مدت کوتاهی از فعالیت سنگین دوری کنید و به مدت چند ساعت تا یک روز به صورت خود فشار وارد نکنید. فعالیت های سنگین باعث انقباض ماهیچه های بدن و صورت می شود که در این صورت با افزایش فشار خون امکان دارد که عوارض بوتاکس پدیدار شود. بنابراین بهتر است که تا مدت محدودی فعالیت ورزشی را کنار بگذارید تا عوارض بوتاکس کمتر شود. بعد از مدت زمان توصیه شده توسط پزشک می توانید فعالیت خود را از سر بگیرید. برای مطالعه بیشتر درباره مرگ بر اثر تزریق بوتاکس کلیک کنید.

خوابیدن بعد از بوتاکس 

برای مراقبت بعد از بوتاکس باید مدتی را به استراحت بپردازید. اما باید توجه داشته باشید که نباید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس بخوابید. حداقل به مدت 4 الی 6 ساعت از خوابیدن، دراز کشیدن، خم و راست شدن و … باید خودداری کنید و در حالت نشسته باشید. تا حد امکان خصوصا در ساعات ابتدایی پس از تزریق بوتاکس از فشار آوردن به ناحیه صورت و یا گرما دادن به ناحیه بوتاکس باید جلوگیری کنید.

مراقبت بعد از تزریق پیشانی

حمام بعد از بوتاکس 

برای مراقبت بعد از بوتاکس بهتر است تا مدتی بعد از تزریق بوتاکس از حمام کردن پرهیز کنید. به توصیه پزشکان حمام بعد از بوتاکس را به مدت 4 ساعت بعد از تزریق انجام ندهید. هرگونه فشار و یا حرارت بعد از تزریق بوتاکس برای فرد مضر خواهد بود و امکان دارد تاثیر آن را کامل از بین ببرد.

درمان ورم صورت بعد از بوتاکس 

ایجاد تورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است اما در تمامی افراد معمول نیست. برای عده ای امکان دارد برای مدت کوتاهی تورم در ناحیه صورت اتفاق بیافتد. علت ایجاد تورم و کبودی بعد از تزریق بوتاکس ممکن است به دلیل برخورد سوزن با مویرگ ها زیرپوستی باشد. بهتر است برای جلوگیری از ورم صورت پزشک متخصص و با تجربه ای را انتخاب کنید که احتمال بروز کبودی و تورم در ناحیه صورت را به حداقل برساند.

سوالات متداول مراقبت بعد از بوتاکس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *