بوتاکس بهتره یا فیلر

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ تزریق فیلر و بوتاکس چه تفاوت‌هایی داشته و برای خط اخم فیلر بهتر است یا بوتاکس؟ ماندگاری تزریق فیلر بیشتر است یا بوتاکس؟ برای جوانسازی پوست، تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر؟ برای بهبود خط اخم فیلر روش بهتری است یا بوتاکس؟ در صورت انجام همزمان بوتاکس و تزریق فیلر، بهتر است کدام یک از این دو روش در ابتدا انجام شود؟

بسیاری از افرادی که به دنبال جوانسازی و یا برطرف کردن چین و چروک پوست صورت خود هستند، بین راهکارهای زیبایی و درمانی مختلف مانند تزریق فیلر و یا بوتاکس مردد بوده و نمی‌توانند تصمیم درستی در این زمینه داشته باشند. البته این تردید به علت آگاهی نداشتن افراد از تفاوت فیلر و بوتاکس بوده و به همین دلیل قصد داریم در این مقاله با بیان تفاوت های این دو روش، آگاهی شما را در این مورد افزایش داده و به شما برای تصمیم گیری بهتر کمک کنیم.

اول بوتاکس یا فیلر

تفاوت فیلر و بوتاکس چیست؟

تفاوت بین فیلر و بوتاکس در استفاده و مکانیسم عمل آن‌ها واضح است. بوتاکس به‌عنوان بهترین گزینه برای کاهش چین و چروک‌های ناشی از حرکت عضلات شناخته می‌شود، در حالی که فیلر به عنوان یک پرکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق فیلر و ژل در واقع، چین و چروک‌های موجود در پوست را پر کرده و تورفتگی‌های پوستی را از بین می‌برد، درحالی که بوتاکس به عنوان یک سم بی‌خطر عمل کرده و با فلج عضلات در ناحیه مورد نظر، حرکت ماهیچه‌ها را محدود کرده و به محو شدن خطوط کمک می‌کند.

افزون بر این، فیلرها موادی هستند که به صورت تزریقی در پوست استفاده می‌شوند تا حجم و شکل نقاط خاصی از صورت را تغییر دهند. این مواد معمولاً از اسیدهای هیالورونیک یا مواد دیگر تشکیل شده‌اند که به طور طبیعی در بدن وجود دارند. اما بوتاکس یک محصول پرکاربرد است که از سمی به نام بوتولینوم تولید می‌شود. با تزریق بوتاکس، عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند، موقتاً فشرده شده و این امر باعث کاهش ظاهر چین و چروک می‌شود.

موارد کاربرد تزریق فیلر با بوتاکس چه تفاوتی دارند؟

توصیه پزشکان و متخصصان بر این است که در صورت وجود چین و چروک و خطوط عمیق بر روی صورت خود، بهتر است از تزریق فیلر برای برطرف کردن آن‌ها استفاده کنید. اما اگر چین و چروک‌های موجود در پوست شما سطحی بوده و عمق چندانی ندارند، تزریق بوتاکس گزینه مناسب‌تری خواهد بود. البته در هر حال، انتخاب بهترین روش و پاسخ به این سوال که فیلر بهتر است یا بوتاکس، بر عهده متخصص پوست و مو بوده که با توجه به نوع پوست هر فرد و هدف از درمان، ممکن است متفاوت بوده و یا به انجام همزمان این دو روش زیبایی نیاز باشد.

در واقع همان طور که گفته شد، از تفاوت‌های اساسی بین فیلر و بوتاکس، ویژگی‌های پرکنندگی و حجم‌دهندگی آن‌هاست. زیرا تزریق فیلر، افزون بر از بین بردن چین و چروک‌های پوستی، باعث پر شدن و افزایش حجم نواحی مورد نظر از پوست می‌شود. البته تزریق ژل و فیلر ضمن برطرف کردن چین و چروک‌های پوستی، برای کاربردهای دیگر مانند افزایش حجم لب، گونه‌ها، چانه، و پشت دست، اصلاح شکل بینی، درمان گودی و تیرگی زیر چشم، زاویه سازی فک با فیلر، کاهش ظاهر رگ‌های آبی پوست و … نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقایسه با تزریق فیلر، تزریق بوتاکس به عنوان یک راهکار درمانی فوق‌العاده برای کاهش چین و چروک در مناطقی همچون پیشانی، چشم‌ها، و خطوط اطراف دهان شناخته شده است. همچنین، برخی افراد از بوتاکس برای کنترل تعریق بیش از حد بدن خود، از این روش استفاده می‌کنند.

تفاوت در مکانیسم عمل تزریق فیلر و بوتاکس

فیلرها با افزایش حجم پوست و پرکردن فضاهای خالی عمل می‌کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها برای ایجاد حجم و پوست جوانتر از داخل عمل می‌کنند. بوتاکس از طریق مسدود کردن ایمپالس‌های عصبی که به عضلات مرتبط با چین و چروک می‌رسند، عمل می‌کند و باعث کاهش حرکت عضلات می‌شود.

 ماندگاری بوتاکس بیشتر است یا فیلر؟

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌ها میان تزریق فیلر یا بوتاکس، مدت زمان دوام و ماندگاری این دو روش است. فیلرها معمولاً مدت زمان ماندگاری بیشتری داشته و برای مدت زمان یک سال یا بیشتر اثربخش خواهند بود. در مقابل، اثرات و نتایج بوتاکس معمولاً تا چند ماه دوام داشته و پس از آن به ترمیم و تزریق دوباره نیاز خواهد داشت.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی مانند عمق چین و چروک، خطوط پوستی، جنس پوست و همچنین برند بوتاکس مورد استفاده، تخصص پزشک و … بستگی داشته و می‌توان گفت مدت زمان ماندگاری آن معمولاً بین ۹ تا ۱۲ ماه است.

در مقابل، مدت ماندگاری فیلر بستگی به نوع فیلر مورد استفاده داشته و معمولاً در بازه زمانی ۶ تا ۸ ماه متغیر است. بنابراین، اگرچه هر دو این روش‌ها نتایج مؤثری در زیبایی صورت فرد و برطرف شدن نواقص آن خواهند داشت، اما تزریق فیلر دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به بوتاکس دارد. به همین دلیل افرادی که به دنبال ماندگاری و دوام بالاتری هستند، می‌توانند تزریق فیلر را در مقایسه با تزریق بوتاکس انتخاب کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *