عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس در دراز مدت

تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین و سریع الاثرترین روش های جهانی برای درمان های زیبایی، کاهش چین و چروک، جوانسازی پوست، جلوگیری از تعریق بیش از حد، درمان میگرن مزمن، دیستونی دهانه رحم و گردن و… می باشد. بوتاکس با انسداد مسیر عصبی سیگنال های ماهیچه ای و اصطلاحا فلج کردن آن، باعث شل شدن موقت ماهیچه های ایجاد کننده چین و چروک می شود. ماده بوتاکس یا سم بوتولینوم به خودی خود، ضرری برای بدن ندارد.
بوتاکس های موجود در بازار(بجز آنهایی که ساخت کشور چین و آلرژی زا هستند) معمولا مورد تایید وزارت بهداشت می باشند. عوارضی که بعد از تزریق بوتاکس فرد در معرض آنها قرار می گیرد، در اکثر مواقع ناشی از روند تزریق اشتباه می باشند. بنابراین انتخاب یک پزشک حاذق و مجرب که کار خود را در نهایت دقت و با استفاده از موادی با بهترین مارک و بالاترین کیفیت، انجام دهد، برای به صفر رساندن عوارض بوتاکس بسیار حائز اهمیت است. دکتر غیبی و تیم متخصص ایشان در کنار شماست، تا با مشاوره عالی و تزریق موفقیت آمیز بوتاکس و تضمین کیفیت و ایمنی مراقبت های ارائه شده، شما را به ظاهر مطلوب و نتیجه مورد انتظارتان برساند.

عوارض بوتاکس

چگونه تزریق اشتباه باعث ایجاد عوارض می شود؟

در ابتدا پزشک متخصص نقاط تزریق بوتاکس را شناسایی می کند و دوز مناسبی از بوتاکس (پس از اطمینان از کیفیت و مارک بوتاکس) را به نقاط لازم تزریق می‌کند. در صورتی که این مکان ها درست شناسایی نشوند و یا دوز مناسب و ماده با کیفیت تزریق نشود ممکن است تلفات جبران ناپذیری به بار بیاید. از طرفی پخش شدن سم بوتولینوم خود ممکن است عوارضی در پی داشته باشد که بسته به محل تزریق متفاوت است.
بوتولیسم یا همان پخش شدن بوتاکس ممکن است روزها و هفته ها بعد از تزریق بوتاکس اتفاق بیفتد. بنابراین بعد از تزریق بوتاکس، برای جلوگیری از پخش شدن سم بوتولینوم باید تا چند روز از مالیدن و ماساژ دادن محل تزریق خودداری کرد وگرنه عوارض بوتاکس ممکن است رخ دهد. از طرفی در صورت تزریق عجولانه و به عبارتی ناشیانه، ممکن است بعد از تزریق عدم تقارن و تغییر در حالت صورت به چشم بخورد.
در صورتی که ماده بوتاکس بیش از حد مجاز تزریق شود، ممکن است باعث ضعف عضلانی موضعی شود. از طرفی اگر تزریق حساس و نزدیک چشم باشد ممکن است دچار افتادگی پلک نیز بشوید. بنابراین برای جلوگیری از عوارض بوتاکس لازم است در انتخاب پزشک متخصص نهایت حساسیت را به خرج دهید تا با مشکلات جبران ناپذیر بعد از تزریق مواجه نشوید.

عوارض احتمالی ناشی از ماده بوتاکس

این عوارض احتمالی که معمولا وقوع آنها بسیار نادر است، ممکن است در برخی افراد به دلیل حساسیت بالقوه به ماده بوتاکس، دیده شود. از جمله این حساسیت ها میتوان به واکنش های آلرژیکی مانند خارش، قرمزی، کهیر، جوش های پوستی، تورم، کبودی و… اشاره کرد. سردرد و سرگیجه و افتادگی پلک و گردن درد بویژه در درمان میگرن با تزریق بوتاکس دیده می شود. همچنین اگر در محل تزریق عفونت باشد، باید تا زمان بهبود کامل از تزریق بوتاکس خودداری کرد. از عوارض درمان تعریق بیش از حد با استفاده از تزریق بوتاکس میتوان به درد و در موارد نادر خونریزی در محل و همچنین افزایش تعریق در سایر نقاط، اشاره کرد.
همانطور که در بالا اشاره شد در صورتی که ماده بوتاکس پخش شود و منجر به بوتولیسم گردد ممکن است فرد دچار ضعف، دوبینی، اختلال صحبتی، تنفسی و بلع گردد که در این حالت باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کند. از طرفی مصرف برخی داروها نیز بصورت بالقوه عوارض ناشی از خود ماده بوتاکس را افزایش می دهد. بنابراین قبل از تزریق بوتاکس، حتما پزشک خود را در جریان کامل بیماری های زمینه ای و داروهای مصرفی خود قرار دهید.

خطرات بوتاکس

نبایدهای تزریق بوتاکس که باید توسط بیمار رعایت شود

● هرگز برای بوتاکس نزد افرادی که تخصص لازم و کافی را ندارند مراجعه نکنید.
● در نهایت دقت، پزشک متخصص و حاذق برای درمان از طریق تزریق بوتاکس را انتخاب کنید و وی را در جریان کامل شرایط جسمی و بیماری ها و تمام داروهای مصرفی خود قرار دهید و در صورتیکه قبلاً حساسیت داشته اید حتما وی را مطلع کنید.
● دستورالعمل هایی که بعد از تزریق توسط پزشک برایتان تجویز میشود جدی بگیرید.
● در صورتی که تزریق بوتاکس را برای رفع چین و چروک انجام می دهید، بعد از تزریق برای جلوگیری از ابتلا به بوتولیسم، به هیچ عنوان محل را ماساژ ندهید، روی صورت خود نخوابید، آرایش نکنید.
● حداقل تا دو هفته در معرض نور شدید آفتاب قرار نگیرید.
● تا مدتی بعد از تزریق، از مصرف نوشیدنی های الکلی بپرهیزید و ورزش های پرفشار نیز انجام ندهید.
● برخی از عوارض بوتاکس، ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از تزریق از بین میروند، در صورت ادامه دار بودن عوارض در اسرع وقت نزد پزشک خود مراجعه کنید.

سخن پایانی

تزریق بوتاکس نه تنها برای جوانسازی پوست بلکه برای درمان انواع مختلفی از ناهنجاری ها بکار میرود، بنابراین باید کاملا جدی تلقی شود، اولین قدم برای یک تجربه موفقیت آمیز از تزریق بوتاکس چه برای درمان های زیبایی و چه سایر درمانها، انتخاب یک پزشک حاذق، ماهر و مجرب است که با توجه به خواسته فرد، با بهترین و باکیفیت ترین مواد و همچنین حرفه ای ترین تکنیک های روز دنیا، تزریق را با موفقیت انجام دهد، از تمام عوارض احتمالی باخبر باشد، بیمار را کاملا آگاه کند و همیشه در دسترس باشد تا در صورت وقوع عوارض بعدی راهنمایی کند، کمک کند تا فرد به زیبایی و درمان مورد انتظار خود برسد و عوارض بعدی ناشی از تزریق اشتباه و یا استفاده از ماده بوتاکس بی کیفیت، کام وی را تلخ نکند.
اگر چه عوارض بوتاکس با گذر زمان و دفع طبیعی سم از بدن چند ماه بعد از تزریق از بین می رود، اما بازهم باید برای جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی، تزریق در نهایت دقت و تلاش به وقوع بپیوندد. شما میتوانید با مراجعه به دکتر غیبی که از حاذق ترین و متخصص ترین پزشکان در این حوزه هستند، یک تجربه عالی و بی نقص از تزریق بوتاکس، برای خودتان و عزیزانتان رقم بزنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *