درمان لک و پیس

درمان قطعی ویتیلیگو را بشناسید

ویتیلیگو چیست و چگونه درمان می شود؟ شاید کمتر اسم ویتیلیگو را شنیده باشید. اما حتما اسم لک و پیس را شنیده اید. آیا ویتیلیگو درمان دارد؟ چرا روی پوست لکه ایجاد می شود؟ این عارضه ممکن است برای بعضی از بدو تولد وجود داشته باشد. همچنین ممکن است ایجاد شود. همچنین به نام های برص و لک و پیس هم شناخته می شود. اگر می خواهید در ارتباط با اختلال پوستی بیشتر بدانید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ویتیلیگو چیست

ویتیلیگو را چگونه تشخیص دهیم و درمان کنیم؟

ویتیلیگو را چگونه تشخیص دهیم؟ متخصصین پوست این عارضه را چگونه تشخیص می دهند؟ ایا وجود هز لکی در ناحیه صورت لزوما ویتیلیگو است؟ اگر لکه های روشن روی پوست خود دارید، تشخیص دقیق آن مهم است. این لکه ها ممکن است به دلایل مختلف روی پوست شما ایجاد شده باشد. مممکن است دلیل اسجاد آن ها به دلیل وجود بیماری هایی نظیر tinea versicolor باشد. همچنین آسیب های پوستی نیز می تواند دلیل ایجاد این بیماری باشد.

متخصصین پوست با معاینات و بررسی دقیق تری این لکه های پوستی ویتیلیگو را تشخیص می دهند. لامپ وودز یکی از ابزارهایی است که به پزشکان در تشخیص این عارضه کمک می کنند.

✔️ درمان بیماری های پوستی را بشناسید.

دلیل ایجاد این عارضه پوستی چسیت؟

لازم است به این مورد اشاره کنیم، دلیل اصلی این اختلال هنوز به صورت دقیق مشخص نیست. اما در روند این بیماری ملاتونین که عامل ایجاد رنگدانه های پوستی هستند، از بین می رود. در برخی افراد این عارضه به قدری پیشرفت می کند که این لکه های سفید تمام سطح پوست را می گیرد. در بیماری ویتیلیگو، ملانوسیت‌های کافی برای تولید ملانین کافی در پوست شما وجود ندارد. در این فرایند ممکن است رندانه های مژه یا ابرو نیز در بخشی از بین برود.  

علائم ویتیلیگو

کسانی که مبتلا به این عارضه پوستی می شوند، ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

  • این بیماری موجب از دست رفتن رنگ پوست در یک ناحیه از صورت یا بدن می شود.
  • این لکه ها معمولا صاف و سفید هستند.
  • این لکه ها در محل آسیب دیدگی های پوستی بیشتر نمایان می شوند.
  • رنگ چشم برخی افراد مبتلا به این بیماری تغییر می کند.
  • امکان ایجاد تغییر در رنگ لکه های ایجاد شده در بدن وجود دارد.
  • افراد مبتلا به این اختلال ممکن است باعث خاکستری شدن مو شود.
درمان برص

ویتیلیگو یک عارضه خود ایمنی است

این بیماری مانند پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی بدنتان به سلول های بدن شما حمله می کند. بنابراین شما دچار اختلالات پوستی می شوید. بنابراین تحقیقات نشان داده احتمال ابتلا به بیماری های خود ایمنی در کسانی که ویتیلیگو دارند، ببیشتر است. این به این معناست که افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، حتمال بیشتری وجود دارد به سایر بیماری ها نظیر تیروئید، مبتلا شوند. بنابراین در زمان بروز این بیماری، پزشک برای تشخیص های احتمالی، آزمایش خون تجویز می کند.

درمان قطعی ویتیلیگو

قبل از آنکه به قطعی بودن این درمان بپردازیم ابتدا به این مورد بپردازیم که آیا این بیماری پوستی درمان دارد؟ درمان این بیماری پوستی چگونه است؟ کسانی که رنگ پوست روشن تری دارند، دیرتر متوجه این اختلال می شوند. کسانی که رنگ پوست آن ها تیره تر است، زودتر متوجه این لکه ها می شوند. این بیماری به گونه ای است که لکه های پوستی مدام در بخش های خاصی از بدن تغییر می کند. زیاد یا کم می شود.

  • درمان از بزرگ تر شدن لکه ها جلوگیری می کند
  • درمان از ایجاد لکه های جدید جلوگیری می کند
  • بازگرداندن رنگ های از دست رفته پوست

✔️درمان ممکن است شامل موارد زیر شود:

فتوتراپی

ثابت شده است که فتوتراپی با باند باریک فرابنفش پیشرفت ویتیلیگو فعال را متوقف یا کند می کند. هنگامی که با کورتیکواستروئیدها یا مهارکننده های کلسینورین استفاده می شود ممکن است موثرتر باشد. این درمان در دو یا سه بار در فته دممکن ایت برای شما توصیه شود.

داروهای موضعی

متخصص پوست و مو ممکن است ربای درمان داروهای موضعی را پیشنهاد کند. در ااین صورت طول درمان چندین ماه طول می کشد. بنابراین لازم است در صورت تجویز شود. نیاز به تین درمان زمان هایی که سطح تحت درمان کوچک و کم است، تجویز می شود.

درمان جراحی ویتیلیگو

این درمان زمانی پیشنهاد می شود که حداقل 6 ماه این اختلال در فرد وجود داشته باشد و سایر روش ها برای درمان موثر نباشند. این جراحی از طریق پیوند سلول های رنگدانه ساز به لک های پوستی که رنگدانه خود را از دست داده اند، انجام می شود. نتایج این توع درمان چندین ماه بعد بررسی می شود.

سخن آخر

این اختلال یک اختلال خود ایمنی است که ممکن است در هر سنی از زندگی فرد ایجاد شود. همچنین به نام های برص و لک و پیس هم شناخته می شود. درمان این عارضه ممکن است شامل راهکار های مختلفی شود. اولین قدم برای دران این ختلال، مراجعه به متخصص پوست و مو و زیبایی است. متخصص با بررسی های لازم، درمان های مناسب را تجویز می کند.

پرسش و پاسخ های متداول در ارتباط با لک های سفید پوستی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *