تزریق بوتاکس زیر بغل

کاهش تعریق با بوتاکس زیر بغل

عرق کردن بیش از حد می‌تواند یک مشکل ناراحت‌کننده باشد که گاهی باعث شرمندگی و خجالت افراد می شود. هایپرهیدروزیس اصطلاح پزشکی است که به شرایطی اشاه دارد که در آن فرد بیش از حد عرق می‌کند. در شرایط معمول عرق کردن فرآیندی جهت خنک کردن دمای بدن است، اما گاهی اوقات اعصابی که کنترل غدد عرق را بر عهده دارند بیش از حد فعال می‌شوند و منجر به عرق کردن بیش از حد شود، این موضوع تاثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفس فرد و کیفیت زندگی او دارد. اگرچه امروزه انواع اسپری های خوشبو کننده در بازار موجود است، اما درمان دائمی محسوب نمی شود. خوشبختانه یکی از کاربردهای تزریق بوتاکس، کاهش تعریق است. به منظور آشنایی با مزایا و معایب بوتاکس زیر بغل تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

علت هایپرهیدروزیس (تعریق زیاد)

تعریق بیش از حد زمانی اتفاق می‌افتد که اعصاب کنترل کننده تعریق بیش از حد فعال می‌شوند و اگر این مشکل دلیل پزشکی خاصی نداشته باشد به آن هایپرهیدروزیس اولیه می‌گویند. این علت ممکن است به صورت ژنتیکی به شما به ارث رسیده باشد، به طوری که اگر یکی از اعضای خانواده شما دچار این مشکل باشد احتمالا ابتلاء شما نیز ممکن است افزایش بیاید.

اما اگر تعریق بیش از حد به دلیل یک مشکل پزشکی پیش بیاید به آن هایپرهیدروزیس ثانویه می‌گویند که ممکن است به علت بیماری هایی مانند پرکاری تیروئيد و برخی سرطان‌ها رخ دهد. برخی داروها و یا مشکلات هورمونی نیز ممکن است باعث ایجاد این اختلال شوند، بنابراین در جهت درمان این مشکل ابتدا باید دلایل پزشکی احتمالی که ممکن است باعث ایجاد این شرایط شده باشد را بررسی نمایید و اگر مشکل تعریق شما مربوط به بیماری خاصی نبود لازم است تا با یک متخصص پوست دیدار داشته باشید تا مشکل شما را حل کند.

درمان تعریق زیاد

چه درمان هایی جهت تعریق بیش از حد وجود دارد؟

توصیه های درمانی با توجه به محل تعریق و شدت تعریق بستگی دارد اما به طور کلی روش هایی که در ادامه نام برده می‌شوند جهت درمان تعریق بیش از حد توصیه می‌شود:

 • ضد تعریق‌ها: اسپری های موجود در بازار که احتیاجی به نسخه نیز ندارد در قدم اول برای تعدیل مشکل قابل استفاده هستند.
 • داروها: ممکن است پزشک داروهایی جهت کاهش عملکرد غدد عروقی را برای شما تجویز کند.
 • درمان حرارتی: با استفاده از دستگا های خاص که انرژی حرارتی تولید می‌کنند غدد عرق از بین می‌رود و شما در طی یک جلسه می توانید از این مشکل خلاصی یابید.
 • تزریق بوتاکس: با تزریق بوتاکس اعصابی که باعث تعریق بیش از حد می‌شوند به مدت 4 تا 6 ماه غیرفعال می‌شوند.
 • جراحی: اگر تمام روش های نام برده برای شما موثر نبود به عنوان آخرین راهکار طی یک عمل جراحی غدد عرق را از بین می‌برند یا اینکه عصبی که باعث تعریق بیش از حد می‌شود را قطع می‌کنند.

تزریق بوتاکس زیر بغل برای کاهش تعریق

تزریق بوتاکس زیر بغل یکی از بهترین روش های کاهش تعریق به شمار می رود. اگرچه بوتاکس معمولا به عنوان یک روش موثر برای برطرف کردن چین و چروک های صورت استفاده می شود، اما در پزشکی نیز کاربردهای فراوان دارد. یکی از این کاربردها، استفاده از بوتاکس به منظور کاهش تعریق است. به طور کلی بوتاکس که با نام سم بوتولیسم نیز شناخته می شود که می تواند به کاهش تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس) کمک کند.

تزریق بوتاکس زیر بغل چگونه به کاهش تعریق کمک می کند؟

تزریق بوتاکس، سبب جلوگیری از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین می شود که نقش موثری در ترشح غدد عرق بدن دارند. در حالت طبیعی و عادی بدن، هنگامی که دمای بدن افزایش می یابد، این سیستم عصبی، غدد عرق را فعال می کنند و به این ترتیب بدن به طور خودکار خود را خنک می کند. اما در افرادی که به بیماری هایپرهیدروزیس دچار هستند، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می دهند بیش از اندازه فعالیت داشته و سبب تعریق بیش از حد می شوند. هنگامی که بوتاکس به زیر بغل تزریق می شود، اعصاب بیش فعال آن ناحیه اساساً فلج می شوند. زمانی که اعصاب نتوانند به غدد، سیگنال ارسال کنند، در نتیجه از ترشح عرق نیز در این نواحی جلوگیری می شود.

مزایا تزریق بوتاکس زیر بغل

 • کم تهاجمی بودن نسبت به درمان جراحی
 • حداقل درد هنگام تزریق در زیر بغل
 • ایمن بودن و موثر بودن
 • مشاهده زود هنگام نتیجه (کاهش تعریق تا 2 هفته پس از تزریق)

معایب تزریق بوتاکس زیر بغل

 • درد خفیفی دارد که با بیحسی موضعی احساس نمی شود
 • نیاز به تجدید تزریق تقریباً هر 7 تا 12 ماه یکبار
 • دارای عوارض جانبی عموما خفیف
 • مستعد عفونت و ایجاد زخم در ناحیه تزریق (در صورت غیربهداشتی بودن سرنگ تزریقی)

چه افرادی واجد شرایط برای تزریق بوتاکس زیر بغل هستند؟

 • اگر زیر بغل شما همیشه خیس است و با خجالت دستتان را بالا می‌برید.
 • اگر لباس های دلخواه خودتان را به دلیل تعریق زیاد و لکه های خیسی که همیشه در زیر بغلتان ایجاد می‌شود، نمی‌توانید بپوشید.
 • اگر بدون انجام فعالیت خاصی یا در هوای خنک عرق می‌کنید/
 • اگر به دلیل تعریق زیاد در فعالیت‌ها خاصی نمي توانید شرکت کنید

پس زمان آن فرا رسیده که برای درمان این اختلال و رهایی از آن به یک متخصص مراجعه نمایید. متخصص پوست و مو بهترین گزینه برای درمان تعریق بیش از حد و تزریق بوتاکس زیر بغل می‌باشد، همواره به یاد داشته باشید در انتخاب پزشک با تجربه دقت نمایید تا دچار عوارض جانبی یا مشکلات پس از تزریق نشوید.

تزریق بوتاکس زیر بغل

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس به زیر بغل بین 10 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد. این تزریق معمولاً باعث ایجاد درد و ناراحتی خاصی در فرد نمی‌شود و درد ناشی از تزریق کاملاً قابل تحمل می‌باشد اما در صورت نیاز یک ساعت قبل از تزریق کرم‌ها بی‌حسی موضعی در ناحیه زیر بغل استفاده می‌شود، گاهی ممکن است جهت بی‌حسی در طول تزریق از یخ استفاده شود. در صورت نیاز می‌توانید یک استامینوفن یک ساعت قبل از تزریق مصرف نمایید. بعد از تزریق بوتاکس شما احتیاج به هیچ استراحت یا دوره‌ی نقاهتی ندارید و بلافاصله می‌توانید فعالیت های روزانه‌ی خود را از سر بگیرید.

ماندگاری بوتاکس زیر بغل

کاهش عرق کردن به فاصله‌ی چند روز پس از تزریق مشخص خواهد شد، اما به طور کلی 7 تا 14 روز زمان نیاز است تا اثربخشی کامل مشخص شود. توجه داشته باشید که بوتاکس زیر بغل به عنوان یک روش درمانی موقت برای کاهش تعریق به کار می رود. اگرچه اثرات این درمان طولانی تر از روش های دیگر است، اما ماندگاری این روش بین 6 تا 12 ماه بوده و پس از آن فرد می‌تواند تزریق مجدد را انجام دهد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس زیر بغل

در زمان تزریق ممکن است ناراحتی، درد و کبودی های مختصری ایجاد شود، اگر تزریق توسط متوسط پوست باتجربه انجام شود اثرات جانبی به حداقل خواهد رسید. با این حال، در موارد نادر ممکن است به واسطه استفاده از تجهیزات غیربهداشتی، به ویژه سرنگ آلوده عفونت و زخم در ناحیه تزریق ایجاد شود.

کلام آخر

اگرچه راه های مختلفی که برای کاهش تعریق زیربغل وجود دارد، اما تزریق بوتاکس زیر بغل یکی از روش های کم خطر و موثر است. توجه داشته باشید که بوتاکس زیر بغل یک روش دائمی نیست و نیاز به تزریق مجدد دارد، اما ماندگاری آن نسبت به روش های دیگر بیشتر است. اگرچه تزریق بوتاکس یک روش ایمن و بدون عوارض جانبی جدی است، اما انجام آن توسط افراد غیر حرفه ای در محیط های غیر بهداشتی می تواند خطرات بسیاری مانند عفونت یا ایجاد زخم در ناحیه تزریق را افزایش دهد. به همین علت توصیه می شود برای تزریق بوتاکس زیر بغل به بهترین متخصص پوست و مو مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *