مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

اقدامات بعد از لیزر شامل چه مواردی است؟ مراقبت ‌های بعد از لیزر بیکینی چگونه است؟ چند روز بعد از لیزر موهای زائد می‌توان شیو کرد؟ چرا بعد از لیزر نباید دوش گرفت و تا چند ساعت بعد از لیزر نباید آب زد؟ چند ساعت بعد از لیزر می‌توان صورت خود را شست؟ مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر چه اقداماتی را شامل می‌شود؟

لیزر موهای زائد یک روش کم خطر و کم عارضه است که به رفع دائمی موهای زائد منجر شده و سبب می‌شود تا برای مدت طولانی نیازی به شیو کردن نداشته باشید. رعایت توصیه ها و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد، می‌تواند اثربخشی آن را بیشتر کرده و نتایج بهتر و موثرتری برای شما به دنبال داشته باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا به خوبی با نکات و اقدامات لازم بعد از لیزر موهای زائد آشنا شده و بعد از جلسات درمانی خود آن‌ها را در نظر داشته و انجام دهید.

اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

مهم ترین نکات و اقدامات بعد از لیزر موهای زائد

بعد از لیزر موهای زائد به دلیل انرژی‌ای که به پوست وارد شده است، پوست اغلب دچار قرمزی و تورم شده و کمی ملتهب به نظر می‌رسد که جای نگرانی نداشته و بعد از گذشت مدت زمانی حدود 48 ساعت برطرف خواهد شد. البته با ادامه‌ی جلسات لیزر و به مرور که ضخامت موها کاهش می‌یابد، قرمزی پوست و التهابات بعد از لیزر کاهش پیدا کرده و درد ناشی از آن نیز بسیار کمتر خواهد بود. افزون بر این شما می‌توانید با رعایت مجموعه اقداماتی که در ادامه برای بعد از لیزر گفته شده است، التهابات و دیگر اثرات ناشی از لیزر درمانی را کاهش داده و همچنین، نتایج بهتری از لیزر خود دریافت کنید. این توصیه ها و اقدامات بعد از لیزر درمانی عبارت است از مواردی که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم:

  • استفاده از کمپرس سرد

بعد از انجام لیزر موهای زائد می‌توانید پارچه و یا دستمال تمیزی را کمی خیس و مرطوب کرده و با قرار دادن آن بر روی پوست خود، گرمای پوست پس از لیزر را کاهش داده و از این طریق به کاهش قرمزی و التهابات ناشی از آن، کمک کنید. افزون بر این شما می‌توانید مقداری یخ را داخل یک کیسه پلاستیکی و یا پارچه‌ای ریخته، سپس یک حوله و یا پارچه‌ای ضخیم به دور آن بپیچید و آن را بر روی پوست خود قرار دهید تا همان طور که گفته شد، درد و تورم‌های ناشی از لیزر را به خوبی کاهش دهید.

  • رعایت نکات و توصیه های گفته شده از سوی پزشک یا کلینیک

افزون بر اقدامات و نکات مراقبتی بعد از انجام لیزر، ممکن است بهترین متخصص پوست و مو و یا کلینیکی که برای لیزر موهای زائد خود به آن مراجعه کرده‌اید، توصیه های اختصاصی و جداگانه‌ای برای شما داشته باشند که لازم است حتما آن‌ها را در نظر گرفته و رعایت کنید.

  • همراه داشتن ضد آفتاب

یکی دیگر از نکات مهم بعد از لیزر، همراه داشتن و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب است. چرا که تابش نور آفتاب می‌تواند پوست را مستعد سوختگی کرده و به همین دلیل بهتر است بعد از لیزر در نواحی مورد نظر از بدن که تحت تابش نور آفتاب قرار دارند، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

  • رعایت تداوم و فواصل جلسات لیزر

لیزر موهای زائد باید باید در تعداد جلسات مشخص و با فاصله زمانی یک ماه انجام شده تا اثربخشی مناسب و نتیجه مطلوبی داشته باشد. به همین دلیل باید تداوم جلسات لیزر در فاصله هر ماه را جدی گرفته و حتما این نکته را رعایت کنید. در واقع انجام لیزر در فاصله زمانی زودتر از یک ماه ممکن است سبب آسیب رسیدن به پوست شده و انجام آن در فاصله زمانی بیشتر از یک ماه نیز، نتیجه مطلوب و اثربخشی مناسب را نخواهد داشت.

زمان مناسب دوش گرفتن بعد از لیزر موهای زائد

برای دوش گرفتن و استحمام بعد از لیزر موهای زائد، بهتر است مدت زمان 24 ساعت صبر کرده و پس از آن، با آب خنک و یا ولرم حمام کرده و خود را بشویید. اما اگر بنا به دلایلی نمی‌توانستید این مدت زمان را برای حمام کردن صبر کنید، می‌توانید آن را به مدت زمانی در حدود 7 و یا 8 ساعت، کاهش دهید، اما حتما توجه داشته باشید از مصرف آب داغ و یا حتی گرم استفاده نکنید؛ چرا که در این زمان، پوست حساسیت بالایی نسبت به گرما داشته و برای کاهش دمای پوست و همچنین، کاهش التهابات پس از لیزر، لازم است حتما از آب سرد و خنک برای دوش گرفتن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد بیکینی

بعد از لیزر چه پمادی بزنیم؟

کرم‌ها و پمادهای زیادی برای درمان و ترمیم سوختگی بعد از لیزر موهای زائد وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به پمادهای آنتی‌بیوتیکی مانند کلیندامایسین، کالاندولا، نئومایسین، اریترومایسین، تتراسایکلین، و … اشاره کرد. پماد زینک اکساید که غالبا پس از لیزر موهای زائد مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای پیشگیری و درمان آکنه و درمان بیماری‌های جزئی پوستی مانند بریدگی، سوختگی، خراشیدگی و سوزش استفاده می‌شود. این پماد ضمن اثر محافظتی و ضد التهابی که بر روی پوست دارد، با ایجاد مانع فیزیکی، نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش ناشی از آن را منعکس و پراکنده می‌کند. به همین دلیل بهتر است این پماد را به صورت یک لایه نازک به مدت ۳ روز متوالی و ۳ بار در روز بعد از لیزر موهای زائد خود، مورد استفاده قرار دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *