ماندگاری ژل بیشتره یا فیلر

ماندگاری ژل بیشتر است یا فیلر؟

ماندگاری ژل بیشتره یا فیلر؟ چه راه‌هایی برای افزایش ماندگاری ژل یا فیلر وجود دارد؟ دوام و ماندگاری ژل بهتر است یا فیلر؟ ماندگاری تزریق ژل یا فیلر به چه عواملی بستگی دارد؟

در دنیای زیبایی، تزریق مواد مختلف برای جوانسازی و رفع چین و چروک‌ها رواج پیدا کرده است. دو مورد از محبوب‌ترین مواد تزریقی، فیلر و ژل هستند که هر دو می‌توانند برای حجم‌دهی، رفع خطوط و چین و چروک‌ها و همچنین بهبود ظاهر پوست استفاده شوند. اما سوالی که قبل از تزریق، به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل شده این است که کدام یک ماندگاری و دوام بیشتری دارد؟ به همین دلیل در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم.

ماندگاری ژل یا فیلر

ماندگاری تزریق ژل یا فیلر به چه عواملی بستگی دارد؟

مدت زمان ماندگاری تزریق ژل یا فیلر به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به معرفی و بررسی این عوامل می‌پردازیم:

  • نوع ماده تزریقی ژل یا فیلر

رایج‌ترین نوع مواد تزریقی اسید هیالورونیک است که به طور طبیعی در بدن وجود داشته و به مرور زمان توسط بدن جذب می‌شود. مدت زمان ماندگاری این ماده در بدن افراد مختلف، متفاوت بوده و به نوع ماده و برند آن بستگی دارد، اما به طور کلی بین 6 تا 18 ماه ماندگاری خواهد داشت. کلاژن نیز نوع دیگری از مواد تزریقی است که در مقایسه با اسید هیالورونیک ماندگاری کمتری داشته و معمولاً 3 تا 4 ماه باقی می‌ماند.

  • کیفیت و غلظت ژل یا فیلر تزریق شده

ژل ها و فیلرهای با کیفیت و دارای برند معتبر، ماندگاری بیشتری دارند. همچنین هرچه غلظت ژل یا فیلر تزریق شده بیشتر باشد، ماندگاری ماده تزریق شده بیشتر خواهد بود.

  • سن فرد

با افزایش سن، سرعت جذب و تجزیه مواد تزریقی توسط بدن افزایش می‌یابد. به همین دلیل هرچه سن فرد بیشتر باشد، مدت زمان ماندگاری ژل یا فیلر تزریق شده برای او کمتر خواهد بود.

  • وضعیت سلامت و متابولیسم بدن

بدن افراد با متابولیسم بالا، مواد تزریق شده را سریع‌تر تجزیه کرده و مدت زمان دوام و ماندگاری مواد تزریق شده را کاهش خواهد داد. همچنین ابتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت یا بیماری‌های خودایمنی، ماندگاری ژل یا فیلر را کاهش می‌دهد.

  • محل تزریق

 ماندگاری تزریق ژل یا فیلر به محل تزریق نیز بستگی داشته و در نواحی با تحرک بیشتر مانند لب‌ها ماندگاری کمتری از نواحی با تحرک کمتر مانند گونه‌ها خواهد داشت.

  • عوامل محیطی و سبک زندگی

استعمال دخانیات و سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف برخی از داروها نیز در ماندگاری تزریق ژل و فیلر موثر بوده و مدت زمان دوام آن را کاهش می‌دهد.

  • مراقبت‌های بعد از تزریق

 رعایت مراقبت ‌های بعد از تزریق ژل و فیلر مانند پرهیز از ماساژ و دستکاری ناحیه تزریق شده نیز، می‌تواند به افزایش ماندگاری کمک کند.

بیشتر بخوانید: تزریق فیلر لب با ژل لب چه تفاوتی دارد؟

چه راه‌هایی برای افزایش ماندگاری ژل یا فیلر وجود دارد؟

برای افزایش ماندگاری تزریق ژل و یا فیلر، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • مراقبت از پوست

محافظت از پوست و استفاده از کرم‌های آبرسان و مرطوب کننده می‌تواند بهترین راه برای افزایش ماندگاری ژل ها و فیلرهای تزریقی باشد. برای مثال، استفاده از کرم‌های حاوی اسید هیالورونیک می‌تواند به جذب بیشتر این مواد کمک کند و ماندگاری آن را افزایش دهد. همچنین، آشامیدن آب به میزان کافی می‌تواند سرعت جذب ژل را کاهش داده و مدت زمان دوام و ماندگاری آن را افزایش دهد.

  • حفاظت از پوست در برابر نور خورشید

 نور خورشید می‌تواند بافت پوست را تخریب کرده و ماندگاری ژل‌های تزریقی را کاهش دهد. بنابراین، هنگام بیرون رفتن، حتماً از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید تا پوست را در برابر اشعه UV محافظت کرده و از این طریق، به ماندگاری اثر مواد تزریق شده کمک کنید.

  • مصرف ویتامین‌ها و مواد مغذی

مصرف غذاهای حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌تواند به ماندگاری ژل‌های تزریقی کمک کند. به خصوص، ویتامین‌هایی مانند زینک (روی) می‌توانند عملکرد پوست را بهبود بخشیده و ماندگاری ژل و یا فیلر را افزایش دهند. در عین حال، از مصرف غذاهایی مانند کنسرو و مواد غذایی فرآوری شده خودداری کرده و مصرف مواد قندی را کاهش دهید، زیرا این مواد می‌توانند تأثیر منفی بر روی ماندگاری مواد تزریق شده داشته باشند.

با رعایت این نکات، می‌توانید ماندگاری تزریق ژل و یا فیلر را افزایش داده و نتایج بهتری مشاهده کنید.

دوام و ماندگاری ژل بهتر است یا فیلر؟

دوام و ماندگاری ژل و فیلر همان‌طور که گفته شد به عوامل متعددی از جمله نوع محصول، محل تزریق، واکنش بدن به ماده تزریقی و .. بستگی دارد. هر دو مواد تزریقی ژل و فیلر با توجه به خصوصیات و ترکیبات مختلف، دوام و ماندگاری آن‌ها متفاوتی خواهند داشت.

ژل‌ها معمولاً محصولاتی هستند که حاوی اسید هیالورونیک یا مواد دیگری هستند که به پوست رطوبت می‌دهند و حجم و حالت آن را بهبود می‌بخشند. تزریق ژل می‌تواند تا 6 تا 18 ماه دوام داشته باشد و در بازه‌های زمانی معینی به تزریق مجدد نیاز خواهد داشت.

از طرف دیگر، فیلرها معمولاً از موادی تشکیل شده‌اند که حجم‌دهی و پرکنندگی بیشتری ایجاد می‌کنند. فیلرها می‌توانند دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند و به مدت 12 تا 24 ماه ماندگاری داشته باشند، اما فیلرها نیز به ترمیم و تزریق مجدد نیاز دارند.

در نهایت، انتخاب بین ژل و فیلر به نیازها و انتظارات شما بستگی دارد. مشاوره با متخصص پوست و مو نیز می‌تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *