فیلر مو

فیلر مو چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

داشتن موهای پر و سالم، به عنوان نشانه‌ جوانی، سرزندگی و جذابیت شناخته می شود. ممکن است به خاطر افزایش سن، مسائل ژنتیکی و یا دلایل دیگر، این مو ها پس از مدتی شروع به از دست دادن تراکم و استحکام خود کنند و به ریزش دچار شوند. اگرچه ریزش مو در مردان بیشتر از زنان شایع است، اما به طور کلی می توان گفت بیش از 70 درصد از مردان و 40 درصد از زنان با مسائلی مثل نازک شدن مو، آلوپسی و یا طاسی دست و پنجه نرم می کنند. فیلر مو درمانی است که امروزه برای جلوگیری و درمان این مشکلات استفاده می شود. به منظور آشنایی بیشتر با فواید، عوارض و هزینه هیر فیلر (فیلر مو) تا انتهای این مقاله همراه باشید.

فیلر مو چیست؟

درمان فیلر مو (Hair Filler) یک نوع درمان تزریقی برای تقویت موی سر و جلوگیری از بروز مشکلاتی مثل ریزش، آلوپسی، نازک شدن و… به شمار می رود. ماده ای که در این درمان از آن استفاده می شود یک فرمول خاص حاوی چندین ماده‌ فعال است که در پوست سر تزریق می گردد. مواد فعال موجود در این فیلر شامل مجموعه ای از پپتیدهای بیومیمتیک و اسید هیالورونیک است که می توانند گردش خون را تقویت کنند.

پس از تزریق فیلر به پوست سر، این ماده به ریشه مو نفوذ کرده و رشد مجدد مو را تقویت خواهد کرد. همچنین گفتنی است استفاده از فیلر مو می تواند فعالیت فولیکول های مو را حفظ کرده و آن ها را جوان تر کند. علاوه بر مواد موجود در فیلر که در بالا گفته شد، این فرمول حاوی آنزیم ها، فاکتورهای رشد، مواد معدنی و ویتامین ها نیز می باشد. عملکرد مشترک این مواد با یکدیگر باعث از بین رفتن ریزش مو خواهد شد.

فیلر مو چیست

نحوه درمان ریزش مو با فیلر

فیلر مو می‌تواند آزاد شدن تدریجی مواد فعال موجود در ریشه مو را تضمین کند و به این صورت از ریزش مو جلوگیری کند. به طور تخصصی تر، اسید هیالورونیک موجود در فیلر وظیفه دارد فولیکول های مو را هیدراته کرده و فیبروبلاست ها را تحریک کند. در طرف دیگر پپتیدهای بیومیمتیک تولید کلاژن های جدید را تحریک می کنند. علاوه بر این، پپتید ها سلول های مو را در برابر عوامل خارجی مضر مانند استرس، تابش خورشید و غیره که می توانند باعث آپوپتوز سلول‌های فولیکول مو ‌شوند، محافظت می کنند.

مزایای فیلر مو

به طورکلی، هیر فیلر برای برطرف کردن مشکلات رایج مو ازجمله ریزش مو و تقویت رشد مو استفاده می شود. مهمترین فواید فیلر برای مو عبارتند از:

 • ضخامت و حجم مو را افزایش داده و همچنین مشکل نازک شدن مو را درمان خواهد کرد.
 • باعث تقویت مو در برابر آلودگی های محیطی می شود.
 • تکثیر سلول های بنیادی موجود در پوست سر را تقویت می کند.
 • درمانی مطمئن و ایمن در برابر ریزش مو است که هیچ عارضه ای به همراه ندارد و برای پوست سر نیز مضر نخواهد بود.
 • اثر درمان، برای مدت زمان نسبتا طولانی مدتی باقی خواهد ماند.
 • باعث افزایش سرعت رشد مو خواهد شد.

روش تزریق هیر فیلر

در این روش درمانی، پزشک فیلر را معمولا با سوزن های ظریف به پوست سر تزریق می کند. پس از تزریق، محتویات فیلر آزاد شده و با افزایش گردش خون سبب تقویت سلول های پوست سر و مو می شود. در نهایت ریزش مو کاهش یافته و رشد موها افزایش پیدا می کند. توجه داشته باشید که اثر گذاری فیلر مو برای هر بیمار متفاوت است، اما به صورت معمول پس از یک سال اثرات قابل مشاهده خواهند بود.

مراقبت بعد از تزریق هیر فیلر مو

تزریق فیلر به مو یک روش سرپایی با کمترین عارضه است، بنابراین نیاز به مراقبت های خاص یا دوره نقاهت طولانی دارد. با این حال، به منظور افزایش اثر بخشی و کاهش عوارض احتمالی رعایت برخی نکات ضروری است که عبارتند از:

 • از شستن و سشوار کردن موی خود تا 24 ساعت بعد از تزریق، خودداری کنید.
 • به منظور جلوگیری از عفونت ناحیه تزریق ، از ماساژ یا خارش پوست سر خود به مدت یک روز اجتناب کنید.
 • توصیه می شود تا 24 ساعت پس از تزریق از انجام فعالیت های جسمی سنگین مانند ورزش هایی که سبب افزایش گردش خون و تعریق می شوند، خودداری نمایید.
 • جهت جلوگیری از عفونت های احتمالی پوست سر تا 3 روز پس از درمان از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.
 • به علت التهاب بسیار خفیف پوست سر در اثر تزریق به مدت یک هفته از رنگ کردن موها خودداری کنید.

توجه داشته باشید مراقبت های ذکر شده به صورت کلی و عمومی است. مراقبت های بعد از درمان در افراد با بیماری های خاص متفاوت است. همچنین، اگر درمان هیرفیلر را با درمان های ترکیبی دیگری انجام داده اید، مراقبت های بعد از آن متفاوت بوده و باید نکات بیشتری را رعایت نمایند.

درمان فیلر مو برای چه کسانی مناسب است؟

درمان فیلر مو برای افراد زیر مناسب است و به آن ها توصیه می شود:

 • افرادی که از مبتلا بودن به هر نوع آلوپسی بدون اسکاری رنج می برند.
 • افرادی که دارای موهای نازک و ضعیف هستند.
 • افرادی که ریزش بیش از حد مو دارند.
 • مردان و زنانی که تصمیم دارند شانس بقای کاشت موی خود را افزایش دهند.
 • بیماران مبتلا به بیماری آلوپسی که می خواهند در ترکیب با سایر درمان های مو، اثرات بیشتری ایجاد کنند.
کاندید مناسب فیلر مو

تزریق فیلر مو برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگرچه هیر فیلر یک روش ایمن، موثر و کم عارضه است، اما برای همه مناسب نخواهد بود. به طور کلی این روش درمانی به افراد زیر توصیه نیم شود:

ممنوعیت تزریق فیلر مو
 • افرادی که به اسید هیالورونیک موجود در فیلر حساسیت دارند.
 • زنان که باردار هستند و یا به فرزندشان شیر می دهند.
 • افرادی که از داروهای رقیق کننده و یا ضد انعقادی خون استفاده می کنند.
 • افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی بدن بوده و یا اینکه تحت درمان ایمونوتراپی (درمان بیماری های خودایمنی) هستند.

عوارض هیر فیلر

این روش درمانی بدون عارضه است، اما دارای اثرات و عوارض کوتاه مدتی است که پس از یک هفته برطرف می شوند. در این روش پس از ورود سوزن به پوست سر ممکن است دردی کوتاه مدت و گذرا ایجاد شود. همچنین، قرمزی، تورم، اٍدم، هماتوم و خارشی که ممکن است پس از درمان ایجاد شود که پس از گذشت 72 ساعت از بین می رود. با این حال، برخی عوارض احتمالی نادر وجود دارد که می تواند اثرات جدی در افراد ایجاد کند. از مهمترین عوارض تزریق فیلر مو می توان به واکنش آلرژیک نسبت به هر یک از مواد تشکیل دهنده‌ فیلر اشاره کرد.

همچنین، ایجاد عفونت پوست سر ناشی از عدم مراقبت های پس از تزریق یا استفاده از تجهیزات آلوده نیز از دیگر عوارض این روش درمانی به شمار می رود. توجه داشته باشید در صورت طولانی شدن اثرات کوتاه مدت بیش از یک هفته یا مشاهده عفونت و حساسیت هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض فیلر مو (هیر فیلر)

آیا انجام فیلر مو درد دارد؟

خیر. می توان گفت تزریق فیلر برای مو نسبت به سایر عمل های جراحی تزریقی دردناک تر نیست. درد این درمان به قدری خفیف است که نیازی به بیهوشی و بی حسی ندارد. توجه کنید در صورت تمایل، شما خودتان می توانید با مشورت پزشک از ژل های بی حس کننده‌ موضعی استفاده کنید. گفتنی است که در طول درمان نیز، پزشک با انجام یک ماساژ ملایم از درد ورود سوزن خواهد کاست.

برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب به چند جلسه فیلر مو نیاز است؟

بسته به فرد، نوع مشکل و پاسخ بدن فرد به فیلر تزریق شده، تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت است. اما به طور کلی بر اساس مطالعات بالینی انجام شده بر روی شما دو حالت اتفاق خواهد افتاد. این دو حالت عبارت اند از:

 • شما “STANDARD” تشخیص داده می شوید. در این شرایط به 1 جلسه در هر 2 هفته، به مدت 8 هفته (در مجموع 4 جلسه) نیاز دارید.
 • شما “INTENSIVE” تشخیص داده می شوید. در این شرایط به 1 جلسه در هر 2 هفته، به مدت 8 هفته (در مجموع 4 جلسه)، به علاوه‌ی 1 جلسه نگهداری ماهانه به مدت 3-6 ماه، نیاز دارید.

هزینه فیلر مو

هزینه هیر فیلر با توجه به نوع و شدت ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی، دو فاکتور برند فیلر مو و میزان تزریق فیلر در تعیین هزینه ها نقش بسزایی دارد. علاوه بر این، دستمزد پزشک، محل تزریق و انجام دیگر درمان های ترکیبی به طور همزمان با فیلر می تواند در قیمت نهایی فیلر مو موثر باشد. شایان ذکر است به منظور کاهش هزینه ها از انجام این روش درمانی در مکان های غیربهداشتی و توسط غیر متخصص اجتناب کنید.

کلام آخر

فیلر مو یا هیر فیلر یکی از روش های ایمن برای درمان و جلوگیری از ریزش مو به شمار می رود. در این روش درمانی با تزریق فیلر گردش خون افزایش یافته و به تقویت رشد مو کمک می کند. همچنین، با تزریق فیلر به پوست سر تکثیر سلول های بنیادی بهبود پیدا کرده و ضخامت و حجم مو را افزایش می یابد. در پایان باید به این نکته اشاره کنم که اگر تزریق فیلر به مو و پوست سر کم عارضه ترین درمان برای ریزش مو است، توصیه می شود به منظور کاهش خطرات احتمالی این درمان را زیر نظر متخصص پوست و مو انجام دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *