افتادگی پوست پس از تزریق بوتاکس

آیا بوتاکس منجر به افتادگی پوست می‌شود؟

افرادی که متقاضی تزریق بوتاکس هستند در ابتدا از تغییرات چهره خود رضایت دارند اما به مرور زمان دچار نگرانی درباره افتادگی پوست پس از بوتاکس می شوند که آیا تکرار تزریق بوتاکس می تواند باعث افتادگی پوست شود یا خیر. در این مطلب از سایت دکتر ربابه غیبی می خواهیم به توضیحات بیشتری درباره افتادگی پوست پس از تزریق بوتاکس و تاثیرات آن بر پوست بپردازیم با ما همراه باشید.

بوتاکس و کاربردهای آن


بوتاکس داروی تزریقی است که از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. این سم در دوزهای بالا منجر به مسمومیت غذایی خطرناک و کشنده به نام بوتولیسم می‌شود اما اگر در دوزهای کوچک و کنترل شده استفاده شود می‌تواند اثرات مثبتی در رفع برخی از مشکلات سلامتی داشته باشد. یکی از کاربردهای بوتاکس در شاخه‌ی پزشکی، از بین بردن چین و چروک‌ها و خطوط عمیق صورت برای یک دوره‌ی زمانی کوتاه مدت می‌باشد. مکانیسم اثر بوتاکس با تضعیف و فلج کردن عضلات از طریق انسداد اعصاب موجود در ناحیه تزریق می‌باشد.

گیف اینستاگرام دکتر غیبی

عوارض بوتاکس


بوتاکس نیز مانند تمام مداخلات پزشکی به همراه اثرات مفیدی که دارد، عوارض جانبی نیز دارد که برخی از آنها عبارتند از:

  • درد
  • تورم و کبودی
  • علائمی شبیه آنفولانزا
  • ناراحتی معده
  • سردرد
  • افتادگی موقت پوست

با توجه به اینکه تزریق بوتاکس به عنوان یک روش جوانسازی پوست به کار می‌رود افتادگی پوست پس از بوتاکس که عموما افتادگی پوست بیشتر در قسمت پلک مشاهده می‌شود، می‌تواند به عنوان یک عارضه‌ی منفی در نظر گرفته شود. در ادامه به بررسی علت این موضوع و مطالبی پیرامون آن خواهیم پرداخت.

دکتر ربابه غیبی دکتر پوست مو و زیبایی

تضعیف ماهیچه‌ها پس از تزریق بوتاکس


بر اساس تحقیقات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که تزریق بوتاکس می‌تواند منجر به تبدیل ماهیچه‌ها به چربی شود. این مطالعه روی خرگوش‌های آزمایشگاه در طی یک دوره‌ی 6 ماهه انجام شد و نتیجه‌ی آن نشان داد تزریق بوتاکس می‌تواند تا 50 درصد موجب از بین رفتن عضلات در ناحیه‌ی تزریق شده شود. مورد نگران کننده‌ی دیگری که در این آزمایش یافت شد این بود که از بین رفتن عضله در قسمت‌هایی که تزریق بوتاکس انجام نشده بود نیز رخ داد، این یافته نشان می‌دهد که اثرات تزریق بوتاکس می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن نیز سرایت نماید.
در تحقیقاتی که در گذشته انجام شده بود محققان دریافته بودند که بوتاکس با فلج کردن ماهیچه‌های صورت می‌تواند منجر به افتادگی پوست و همچنین ضعیف شدن عضلات صورت شود اما نتیجه‌ی این تحقیقات برای اولین بار نشان داد که تزریق بوتاکس حتی در عضلات سایر قسمت‌های بدن نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.
افرادی که در طولانی مدت از روش جوانسازی تزریق بوتاکس استفاده می کنند متوجه تغییراتی در خاصیت کشسانی پوست صورت خود می‌شوند که در نهایت می‌تواند افتادگی‌های پوستی را ایجاد نماید.

البته این تحقیقات در حال حاضر روی خرگوش‌ها آزمایشگاهی انجام شده است و هنوز مطالعات کاملی در مورد اثرات جانبی بوتاکس در پوست بدن انسان صورت نپذیرفته است.

افتادگی پوست پس از بوتاکس

افزایش خاصیت ارتجاعی پوست پس از تزریق بوتاکس


برخلاف آنچه که پیش تر بیان شد برخی از محققان بیان می‌کنند که تزریق‌های مکرر بوتاکس پس از مدتی اثرات دائمی داشته و منجر به افزایش خاصیت انعطاف پذیری پوست می‌شود.
محققان ادعا دارند تزریق بوتاکس می‌تواند موجب افزایش کلاژن و الاستین پوست و در نتیجه افزایش خاصیت ارتجاعی پوست شود و همین امر منجر به جوانی و شادابی چهره، مدت کوتاهی پس از تزریق بوتاکس می‌شود.
همچنین فلج شدن موقتی عضلات می‌تواند مانع از تولید مواد سمی شود در نتیجه بوتاکس یک خاصیت ضد پیری و آنتی اکسیدانی نیز دارد.
با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست به تدریج کاهش می یابد. به طور نسبی خاصیت ارتجاعی پوست در 20 سالگی حدود 70 درصد می‌باشد اما این عدد در 70 سالگی 50 درصد کاهش می‌یابد.
به نظر می‌رسد افرادی که بوتاکس تزریق می‌نمایند در طی دوره‌ی چند ماهه که اثرات تزریق بوتاکس در پوست آنها باقی مانده است دارای پوستی کشیده و جوان هستند اما مدتی بعد با از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس، پوست به حالت قبل از تزریق باز می‌گردد و برخی از افراد افتادگی‌های پوستی که پیش از تزریق بوتاکس نیز وجود داشته است را به اشتباه به عنوان یک عارضه‌ی جانبی ناشی از تزریق بوتاکس برداشت می‌نمایند.
همچنین فلج شدن عضلات در قسمت‌های تزریق شده می‌تواند منجر به افتادگی پوست به دلیل کاهش استحکام در قسمت‌های تزریق نشده شود که در برخی موارد به صورت افتادگی‌های پوستی بلافاصله پس از تزریق بروز می‌نماید. جهت جلوگیری از این عارضه مراجعه به یک متخصص با تجربه جهت تزریق الزامی می‌باشد. در صورتی که تزریق بوتاکس به میزان لازم در قسمت‌های مورد نیاز انجام شود از هرگونه عارضه‌ی جانبی مانند افتادگی پوست جلوگیری خواهد شد.

آیا بوتاکس منجر به افتادگی پوست می‌شود؟


با توجه به اینکه مطالعات انجام شده در مورد اثرات بلند مدت تزریق بوتاکس در نمونه‌های کوچکی با شرایط کنترل شده صورت پذیرفته است، نتایج حاصل از آنها دچار تناقضات فراوان می‌باشد به نظر می‌رسد نمی‌توان به این سوال با اطمینان پاسخ داد. جهت دستیابی به نتایج دقیق انجام مطالعات بیشتر با نمونه‌های بزرگتر ضروری می‌باشد اما به نظر می‌رسد با توجه به اینکه اثرات تزریق بوتاکس به صورت موقت باقی می‌ماند تزریق آن خطر و یا عارضه‌ی بلند مدتی در ناحیه‌ی تزریق به جا نمی‌گذارد و تنها منجر به رفع چین و چروک‌ها و خطوط عمیق پوستی در منطقه‌ی تزریق شده می‌باشد و هرگونه افتادگی پوستی مانند افتادگی پلک پس از تزریق یک عارضه‌ی موقتی و کوتاه مدت بوده و به سرعت ظرف چند روز برطرف خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *